×

Veškeré informace o přesunech a náhradních termínech jednotlivých představení najdete v sekci Vstupenky

Divadlo U Hasičů

BĚŽÍ ŽIŽKA K TÁBORU

Autor: Michal Gulyáš
Režie: Roman Štolpa
Hrají: Roman Skamene, Mojmír Maděrič, Roman Štolpa, Ondřej Kavan, Michal Gulyáš, Barbora Mottlová, Petr Vojnar, David Voráček, Jiří Krejčí, Hana Sršňová, Simona Prasková, Karolína Gulyášová

Pravda o mistru Husovi, o jednookém zemanovi Žižkovi a kališnickém hnutí, tak trochu z jiného úhlu.

Žánr: Komedie s písněmi.

Představení je nevhodné pro slabé národní povahy! Je odhaleno tajemství kazatele. Zikmund(David Voráček) pohledem chápajícího autora. Loupeživý Žižka (Roman Skamene) hrdinou! Jan Hus (Mijmír Maděrič) hráčem proti všem! Táboři popsáni v bitvách i soukromí! Velkolepá podívaná o 8. hercích a jejich umění zahrát mohutné davy! Láska, sázka, boj, zrada, radost i smutek!!! Před Vašima očima ožije historický úsek dějin národa českého!

Historie je hlína a herci jsou blázni! Dejte bláznům do ruky hlínu, uhnětou vám něco směšného.

Komedie uhnětená pro silné národní povahy. Autoři ve hře nahlížejí s ironií a originální licencí na vážný historický úsek našich dějin. Překračují zavedené klišé, že k historickým národním symbolům se musí přistupovat s úctou, jakoby to byla svátost nejsvětější. Jan Hus (Mojmír Maděrič) je popsán jako cholerik a milovník sázek. Zikmund je slizský neúspěšný pitomec, toužící zalíbit se Čechům, a pro získání koruny se neuspěšně šprtá češtinu. Církev – Papež (Michal Gulyáš), Kardinál Pupe(Ondřej Kavan nebo Petr Vojnar) si stojí tak, jak si opravdu i v dnešní době stojí u nás v Čechách – trochu trapně, téměř nekomentovatelně. Žižka je dobrotivý lupič a jeho spolubojovníci i spolubojovnice (Karolína Gulyášová nebo Simona Prasková) jsou veselí troubové. Václav IV (JIří Krejčí nebo Kryštof Nohýnek) je po mrtvici .. a co může panovník po mrtvici státnického tvořit? Nic. I jeho manželka Žofie (Hana Sršňová nebo Barbora Mottlová) mu nasazuje parohy s bratrem Zikmundem. A je tu i chytrý židovský vynálezce a obchodník Pištík Filuta Sielberschtein (JIří Krejčí nebo Kryštof Nohýnek), který svým vynálezem kola štěstí nahrazuje katolické odpustky, vozovou hradbou chrání husitské bojovníky a protetikou v podobě duhové kuličky umožňuje Žižkovi opět pohlédnout na svět oběma očima.

Hra je Bezbožná. Nikomu nefandí, nikoho neodsuzuje, nebere se vážně, jen je interpretům návodem k dobré zábavě, kterou by měli udělat divákovi. Všechno, co bylo smutné, hrdé, symbolické .. je tu zapomenuto! Je pouze to, co je na jevišti – a to je uhněteno blázny!


Divadlo U Hasičů, Římská 45, Praha 2, 120 00
Tel: 222 516 910, E-mail: [email protected]
vyrobil goOut.net | Divadlo U Hasičů - oficiální stránka