×

Veškeré informace o přesunech a náhradních termínech jednotlivých představení najdete v sekci Vstupenky

Divadlo U Hasičů

DEN FLAMENKA: Joaquín Grilo (ESP)

Nepopíratelný král v historii mužského flamenka, tanečník a choreograf – Antonio Gades – opustil flamenkový svět před 15 lety. Spolupracoval úzce s Pacem de Lucía, s režisérem Carlosem Saurou a také s tanečnicí Cristinou Hoyos.

Ztvárnil hlavní mužské role v Saurovo filmech: Bodas de sangre (Krvavá svatba, 1980), Carmen, 1983 a El amor brujo (Čarodějná láska, 1986).

Věnujeme proto hlavní postor této osobnosti. Hlavní večer festivalu opanuje Jaoquín Grilo, současná taneční hvězda a ikona mužského flamenka, který má v krvi Gadesův taneční styl i charisma a svým představením mu vzdá hold.

 

OBSAZENÍ
Joaquín Grilo (tanec a choreografie)
Francis Gómez (flamenková kytara)
Londro (zpěv)
Manuel Tañé (zpěv)
Carlos Grilo (potlesky)
Ané Carrasco (perkuse)

 

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ:
cca 1:20

VIDEO:
https://vimeo.com/88571839

VÍCE INFORMACÍ O FESTIVALU:
http://www.denflamenka.cz

JOAQUÍN GRILO
Začal tancovat v devíti letech ve škole Cristóbala el Jerezano, svého prvního učitele. Stal se členem balletu Albarizuela, ve kterém brzy obsadil post prvního tanečníka a vydal se na svá první zahraniční turné po Francii, Anglii, Švýcarsku, Izraeli, Japonsku, Maroku…
Na konci roku 1986 Joaquín Grilo tancoval flamenco a zorongos ve Švýcarsku v recitálu o F. García Lorcovi uváděného spisovatelkou Fina de Calderón. Ten byl jedním z cyklu celkem třiceti recitálů následně pořádaných po celé
Evropě. V roce 1987 byl vyhlášen vítězem taneční ceny televizního programu Gente Joven, kde jako členové poroty zasedli takové flamenkové osobnosti jako El Güito, Luisillo, Sara Lezana, Blanca Del Rey a José Antonio – tehdejší ředitel Ballet Nacional. Následně byl pozván do Sevilly, kde zatancoval před španělským královským párem a anglickou královnou.
V roce 1989 se představil ve Velkém divadle v Córdobě na národní flamenkové soutěži, kde získal první cenu Vicente Escudero. V roce 1990 se přestěhoval do Madridu, kde jako solista zaujal místo v Compañía Teatro Ballet Español, se kterou se prezentoval na mezinárodních turné. Během téhož roku pracoval i pro soubory tanečnic Loly Flores a La Tati.
V roce 1992 se prezentoval v Madridu na scéně Zambry po boku Antonia Canalese, Cristóbala Reyese, Joaquína Cortése, Joaquína Ruize a Adriána Galii.
V roce 1993 byl osloven ke spolupráci slavným kytaristou Vicentem Amigem (koncertoval v Praze 2005, 2011) a od roku 1994 kromě cestování se svým souborem účinkoval též na koncertech slavného kytaristy Paca de Lucía.
V roce 1996 ve francouzském městě Marseille mělo premiéru jeho autorské
představení Apoteosis Flamenca.
O rok později obdržel cenu pro tanečníka Galardón Al Baile, udělovanou flamenkovým časopisem El Olivo na základě hlasování čtenářů. V tomto roce dostali stejnou cenu i Paco de Lucía v kategorii hra na kytaru a Enrique Morente ve zpěvu.
Rok 1998 uvedl další představení s názvem Samaruco.

V říjnu 1999 založil svůj vlastní soubor a připravil s ním představení Jácara, flamenkové suite složené ze základních flamenkových stylech (palos), ve kterém účinkovalo celkem třináct umělců. Během roku 2000 představil toto vystoupení na desítkách významných evropských festivalech a divadelních scénách, kde triumfoval a zaznamenal velký úspěch.

V únoru 2001 na Festival de Jerez mělo premiéru De Noche: další představení, po němž následoval bouřlivý potlesk publika a velký ohlas odborné kritiky. K jeho nejnovějším dílům patří představení Tiempo, kterou sestavil pro Ballet Nacional de España a která měla premiéru 23. ledna 2006 v Palacio de Festivales de Santander.
V roce 2006 v divadle Villamarta Compañía de Joaquín Grilo úspěšně zahájila desátý ročník Festivalu de Jerez se svým představením A solas.
V roce 2010 uvedl na XIV. ročníku Festivalu v Jerezu premiéru představení Leyenda Personal ke kterému jako hosta přizval klavíristu Dorantese y Symfonický orchestr ze Sevilly. Za toto představení získal “Cenu kritiky 2010”.
Během roku 2011 zahájil spolupráci s televizním redaktorem Jesusem Quinterem v pořadu “El Sol, La Sal, El Son”, kde presentoval nejrůznější vystoupení.
Během tohoto roku pokračoval na společných projektech s klavíristou Dorantesem. Na konci roku uvedl další představení Tui-To, se kterým se vydal na turné po Holandsku.
V březnu 2012 uvedl v rámci XVI. ročníku Festivalu v Jerezu premiéru dalšího představení La Mar de Flamenco a o rok později na stejném festivalu pak představení Cositas Mias.
V červenci roku 2016 uvedl s Antonio Canalesem premiéru společného projektu
Soniquetazo. V únoru tohoto roku odpremiéroval na XXIII. ročníku Festivalu v Jerezu své
zatím poslední představení La calle de mis sueňos, se kterým vyrazil na
světové turné.

Divadlo U Hasičů, Římská 45, Praha 2, 120 00
Tel: 222 516 910, E-mail: [email protected]
vyrobil goOut.net | Divadlo U Hasičů - oficiální stránka